ÇOCUKLARDA GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ

Güneş  gözlükleri kozmetik veya ihtiyaç amaçlı hepimiz tarafından kullanılmakta. Peki ya çocuklarımız için de gerekli mi?

Güneş ışınlarında bulunan UV-A ve özellikle UV-C gözler için oldukça zararlı. Güneşe uzun süre maruz kalındığında, kornea ve konjonktiva gibi gözün ön dokularında hasar oluşabiliyor. Güneş ışığına direk bakmak, görme tabakası olan retinaya önemli ölçüde zarar veriyor. Çocuklar, yaşlılar ve açık göz rengine sahip kişilerin ekstra önlemler alması gerekebiliyor. Bu kişilerin gözünde, ışınların indirgenmesini ve etkisini azaltmaya yarayan pigment bulunmadığı için güneşten daha fazla etkileniyorlar.

Güneş gözlüklerini seçerken, pahalı olan iyidir diye genelleme yapmak doğru değil. Firma tarafından gözlüğün UV bloke etme oranı gözlük üzerinde belirtilmiş olmalıdır. İstenilen oran yüzde 99-100’dür ya da 400 nanometre altındaki ışınları geçirmediğine dair bilgi olmalıdır. Güneş gözlüğü rahat bir görüş için koyu renk olmalı ve ışığın şiddetini en az yüzde 50 oranında azaltmalıdır. Kaliteyi anlamanın bir başka yolu da gözlüğü taktıktan sonra dikey bir çizgiye odaklanmaktır. Bu bir pencere kenarı da olabilir. Gözlüğü hafifçe yukarı aşağı, sağa sola hareket ettirdiğimizde bu çizgide oynama oluyorsa ya da kırılmalar söz konusu ise o gözlük uygun değildir.

Camı kırılmaya dirençli olmalıdır. Polikarbonattan yapılmış camlar diğer organik reçinelerden kırılmaya 10 kat daha dayanıklıdır. Çerçeve de kırılmayan materyalden üretilmiş olmalıdır. Çerçeve yüzü tamamen saran tipte olmalıdır. Gözlüğün düşmesini engellemek için menteşesi yaylı olmalı veya arkadan elastik bir bantla tutturulmalıdır. ‘Ucuz’ gözlüklerden kaçınılmalıdır. ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve boyasında yüksek oranda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan toplatılmıştır. Çocuk ciltlerinin ince olduğu ve toksik maddeleri çok daha kolay emebileceği unutulmamalıdır.

Çocuklar 3-4 yaşından itibaren güneş gözlüğü kullanabilirler. Çünkü çocukların göz mercekleri daha şeffaftır ve daha fazla UV ışını gözün arka tarafına geçer. Özellikle miyop, alerjisi olan çocuklarda takılması tavsiye edilir. Çocuklar için kullanılması için tavsiye edilen cam özelliği de polarize olmasıdır. Artık camların bir çoğunda anti UV özelliği mevcuttur.