BEBEKLERDE SAÇ KESİMİ

İlk altı ay bebeğin doğduğundaki saçları döküleceğinden, bu süreç içinde genelde saçın kesilmesi önerilmez. İlk saç kesimi için uygun görülen yaş ise 1 yaş civarıdır.

Bebeğin saçlarının ilk kez kesilmesi anne ve babasının kararına bırakılmalıdır.

İnanılanın aksine, saçlar kesildikten sonra daha güçlü çıkmaz.

Bebeğin saç kesimini bebek ya da çocuk saçı kesimi yapan kuaförlere yaptırmanız daha güvenlidir. Bazı anne babalar ise bebeklerinin ilk saçlarını kendileri kesmeyi tercih edebilirler.

Bebeğinizin saçını sorunsuz kolay bir şekilde kesebilmeniz için en doğru zaman bebeğinizin keyifli olduğu anı yakalamaktır.  Bebeğinizin altı temiz, karnı tok ve ruh halinin iyi olduğu zamanlar saç kesimi için en doğru zamanlar arasındadır.

Gereken malzemeler önceden hazırlanmalıdır

Bebeğin rahat oturabileceği ve durabileceği bir koltuk (emniyet kemeriyle bağlayabileceğiniz mama sandalyesi)

Tarak ve yumuşak fırça,

Saç kesimine uygun küçük bir makas

Havlu

Bebeği oyalayacak oyuncaklar

Bebeğinizin saçının kesilmesi sırasında rahat olması ve olası kazaları önlemek için mama sandalyesinde kemeri bağlı olmasını tercih etmeniz önerilir.

Bebeğinizin saçını keserken bu işi kesinlikle yalnız yapmayın. Yanınızda hem size yardımcı olacak hem de bebeği oyalayacak birinin olması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bazı bebekler sandalyede oturmaktan hoşlanmazlar. Bu durumda yanınızda bulunan kişinin kucağında saçını kesebilirsiniz.

Bebeğinizin kesilen saçlardan rahatsız olmaması için  mama önlüğünü kullanabilirsiniz. Böylelikle kesilen saçlar bebeğinizin tenine yapışmaz ve kaşındırmaz.

Bebeğinizin saçını keserken dikkat etmeniz gerekenlerden birisi bebeğin bıngıldak bölümüdür. Bebeğinizin saçını keserken bıngıldak bölgesine çok bastırmamaya ve bu bölgenin sert bir darbe almamasına dikkat edin.

Bebeğiniz saç kesimi sırasında çok rahatsız olduysa,  durmayacak gibiyse ya da korktuysa kesme işlemini hemen durdurun. Kesmeye devam etmeniz ve ısrarcı olmanız daha çok korkmasına neden olur. Böyle durumlarda bebeğinizi rahatsız etmeyeceğinizi düşünüyorsanız, yarım kalan parçaları bebeğiniz uykudayken de kesebilir ya da başka bir zaman ertelemeyi düşünebilirsiniz.  

Bebeğin saçını kazıtmanın halk arasında, saçı gürleştirdiği ve kalınlaştırdığına dair yaygın bir inanış bulunmaktadır. Ancak bilimsel olarak böyle bir bilgi mevcut değildir. Saçın yapısı genetik faktörlere bağlıdır. Doğum sonrası bebeklerin saçlarının hemen uzamamasının nedeni olarak ise saç foliküllerinin henüz uyarılmamış olmasıdır.