DENİZ HAVUZ EĞLENCESİ

Yüzme, çocukların tüm kaslarının hareket etmesini sağlar, kas koordinasyonunu arttırır, kol ve göğüs kaslarını canlandırır. Gelişme çağında olan çocukların kaslarının hareket etmesi, hem gelişimlerine önemli bir katkı sağlar hem de çocuklara kuvvet kazandırır.

Su cilt dokusuna masaj yapar, denge hissini ve vücut bilincini geliştirir.

Yüzme sırasında güneşin etkisi ile D vitamini sentezi sağlanır.

Dikkat edilmesi gerekenler

 

  1. Bir bebeğin denize veya havuza girebilmesi için başını tam olarak dik tutabildiği bir dönemde olması gerekir. Bebekler başını 3 ila 5 ay arasında yeterli sürede dik tutarlar.
  2. Bebeklerin havuza veya denize girme durumunun oluşması için ilk doz aşılarının tamamlanması gereklidir.
  3. Havuz veya deniz keyifli bir aktivite olmalıdır. Bebek keyifsiz ve isteksiz ise zorlanmamalıdır.
  4. Seçilecek plajların ve havuzların temizliğine dikkat edilmeli ve serinlemek adına bebekler sağlıksız ortamlara sokulmamalıdır.
  5. Bebekler suda olduğu sürece çok sıkı takip edilmelidir, bir anlık dalgınlık boğulmalara neden olabilir.
  6. Havuz veya deniz arasında bir tercih yapılması gerektiğinde ise temiz bir deniz her zaman ilk seçenek olmalıdır. Bunun sebebi ise havuzlarda uygulanan klorlama ve ozon ile sterilizasyon işlemleridir. Düzgün yapılmayan temizleme işlemleri çeşitli enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir.
  7. Bunların dışında bebeğin havuz suyunu yutmamasına dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda cilt hassasiyeti olan bebeklerde egzema gibi oluşabilecek faktörler düşünülerek dikkatli olunmalıdır.

  8. Bebek ve su ilişkisinde bir diğer önemli hususta su sıcaklığıdır. Bebekler 27-30 derece sıcaklıktaki bir suda 30 dakika kadar tutulabilir. Tabi ki bu sürede bebeğin istekleri ve durumu ön planda olmalıdır.
  9. Bebekleri güneş yanıklarından da korumak gerekir. Bu amaçla havanın çok sıcak olduğu günlerde güneş ışınlarının dik geldiği 10-16 saatleri arasında deniz ve havuza gidilmemelidir. Mutlaka siperlikli şapka giydirilmelidir. Uygun güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Güneş kremi kullanımında dikkatli olunmalı,  kulanım miktarları abartılmamalılıdır.  
  10. Deniz veya havuz sonrası mutlaka duş aldırılmalıdır.