BEBEĞİNİZ YAKINDA YÜRÜYECEK. ACABA YÜRÜTEÇ KULLANMANIN FAYDASI VAR MI?
Yürüteçler bebek bakımında anne ve babalar tarafından sık kullanılan araçlardır.  Ancak çocuk doktorlarının yürüteçlere sıcak baktıkları söylenemez.

Bu araçların ülkemizde üretiminin ve satışının önünde bir engel bulunmamaktadır. Ancak pek çok uzman ve uzmanlık derneği bu cihazların kullanımını önermemektedir.

Aileler özellikle 4-7. aylar arasında, biraz da çevrenin baskısıyla çocuklarına yürüteç alırlar ve kullandırırlar.Yürüteçleri tercih eden anne ve babalar, genellikle yürüteç sayesinde bebeklerinin daha erken yürümeyi öğreneceklerini düşünmektedirler. Ancak yürüteçlerin bebeklerin erken yürümesine bir katkısı yoktur. Aksine yürüteçlerin yürümeyi öğrenmede gecikmeye neden olabildiği düşünülmektedir.
Yürüteç bebeğin doğal yürüme dönemleri sırasında (refleksler dönemi, tam basamadığı çökme dönemi, tekrar ayakları üzerine bastığı istemli ayağa kalkma dönemi ve sıralama – yürüme dönemleri) duraklamaya ve kesintiye neden olur. Bunlara bağlı olarak vücut deformiteleri gelişebilir

Ayak ve kalça yapıları tam gelişmeden, tüm vücut ağırlığının simetrik ya da asimetrik olarak bacaklara yüklenmesi sonucu ayak ve kalça problemleri oluşabilir.

Bebek yürüteçte aslında yürümez, Bacak boyu kısa geldiği ve tam basmayı bilemediği için parmak ucuna basar ve bu alışkanlığa neden olabilir. Böylece yürüdüğü zaman parmak uçlarında yürüyebilir.
Bununla birlikte yürüteçlerin kesinlikle kullanılmamasını önerenlerin asıl endişeleri güvenlik konusunda yoğunlaşmaktadır. Yürüteç sayesinde, gelişimiyle uyumsuz bir hareketlilik kazanan bebeğin, başına pek çok kaza gelebilir.

Acil servislere yürüteç kazaları nedeniyle getirilen bebeklerde pek çok ciddi durum görülmüştür. Düşmeler, yuvarlanmalar, kafa ve vücut ve uzuv yaralanmaları görülebilir. Masa ve soba gibi cisimlerin üstünden sıcak maddelerin çekilip dökülmesi sonucunda ciddi yanıklar gelişebilir. Ülkemizde ve yurtdışında yürüteç kullanımı ile ilgili çalışmalarda yürütece bağlı kazalar yaklaşık %25 ler seviyelerinde gerçekleşmektedir.

Amerikan Pediatri Akademisi yürüteçlerin üretiminin ve satışının yasaklanmasını istemiştir. Bu yasaklama gerçekleşmemiş olmasına karşın üreticiler daha güvenli yürüteçler geliştirmek için kafa yormuş, kapılardan geçemeyecek kadar genişletme benzeri bazı değişiklikler yapıldıktan sonra yürüteç kazalarında azalma olduğu görülmüştür. Buna karşın Amerikan Pediatri Akademisi yürüteç karşıtı görüşünü değiştirmemiştir.

Bütün bunlara karşın yürüteç kullanmak isteyen aileler için güvenliği arttıracak önlemler:

Evde olsanız bile her zaman dış kapıyı kilitli tutun.  Kapılarda çocuk kilidi kullanın.

Sehpa, masa gibi keskin kenarlı mobilyaların köşe ve kenarlarına tamponlar koyun.

Masa ve raflarda kırılabilir eşya bulundurmayın.

Çocukların üstüne tırmanabileceği kitaplık veya benzeri mobilyaları duvara sabitleyin.

Bitkileri çocukların erişemeyeceği yerlere koyun.

Kullanılmayan elektrik prizlerini plastik kapaklar ile örtün. Kullanılmakta olan prizleri kapak kutularıyla kapatın veya önüne prize ulaşmayı önleyecek mobilya koyun.

Ulaşılabilir yerde telefon, elektrik veya televizyon kablosu bulundurmayın.

Mutfakta geride bulunan ocakları yakın. Tencere ve tava kollarını çocuğun ulaşamayacağı şekilde geriye çevirin.

Masa örtüsü kullanmayın.

Çekmece ve dolapların üzerine emniyet kilitleri koyun.

Temizlik malzemelerini ve diğer zehirli kimyasal maddeleri çocuğun ulaşamayacağı kadar yüksekte ve kilitli bir dolapta saklayın.

Sıcak içecekleri çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yerde tutun.

Gözünüzü çocuğunuzdan ayırmayın!

  Yürüteçlere ilk bakışta çok benzeyen ancak tekerleği bulunmayan sabit aktivite merkezi kullanılabilir. Bebeğin kenarlıklarına tutunabileceği oyun alanları da bebeğin güvenle gözlenebileceği bir seçenek olabilir. Ya da iterek ilerletebildiği yürüme yardımcıları tercih edilebilir.